Mua VIP

Thông tin German Masters Qualifiers 2022 | Draw, Live Scores and Schedule of Play

22.10.2021

Đăng bởi:

0

450

0

 

Lao Mo - The 2022 German Masters Qualifiers take place in Cannock, and you can follow the latest results and schedule of play here.

This season’s German Masters will take place from January 26-30 at the Tempodrom in Berlin, with 32 players competing for £400,000 in prize money.

All main tour professionals will therefore be required to win two qualifying matches in order to seal a place in the prestigious main event.

The German Masters qualifiers run from October 18-26 at the Chase Leisure Centre in Cannock, with matches contested over the best of nine frames.

World number one and defending champion Judd Trump is out to confirm his return to Berlin, as are former champions Ronnie O’Sullivan, Ali Carter, Mark Williams, Ding Junhui, Martin Gould, Anthony Hamilton and Kyren Wilson.

Newly-crowned Northern Ireland Open champion Mark Allen, Mark Selby, John Higgins, Neil Robertson, Stephen Hendry and Yan Bingtao are among the other big names in action.

WATCH THE GERMAN MASTERS QUALIFIERS 2022 STREAMED LIVE HERE

German Masters Qualifiers 2021 Schedule of Play

Monday October 18

5 Anthony McGill 5-2 Louis Heathcote
6 Hammad Miah 4-5 Jamie O’Neill
7 Zhou Yuelong 5-1 Peter Devlin
8 Zak Surety 5-2 Mark Joyce
9 Ashley Hugill 4-5 Allan Taylor
10 Tom Ford 5-4 Joe O’Connor
11 Lukas Kleckers 2-5 Yuan SiJun
12 Stephen Maguire 5-1 Dominic Dale

Tuesday October 19

10am
13 Pang Junxu 5-1 Dean Young
14 Zhao Xintong 5-3 Stuart Carrington
15 Chang Bingyu 5-2 Peter Lines
16 Mark Williams 5-1 Oliver Lines

2.30pm
67 Anthony McGill 5-2 Jamie O’Neill
68 Zhou Yuelong 5-3 Zak Surety
69 Allan Taylor 1-5 Tom Ford
70 Yuan SiJun 1-5 Stephen Maguire

7pm
17 Kyren Wilson 5-1 Xu Si
18 Iulian Boiko 2-5 Li Hang
19 Gary Wilson 5-0 Ian Burns
20 Jimmy Robertson 5-2 Martin O’Donnell

Wednesday October 20

10am
21 Barry Hawkins 5-3 Matthew Selt
22 Michael Georgiou 5-0 Scott Donaldson
23 Joe Perry 3-5 Zhang Jiankang
24 Craig Steadman 5-4 Ng On Yee

2.30pm
71 Pang Junxu 3-5 Zhao Xintong
72 Chang Bingyu 1-5 Mark Williams
73 Kyren Wilson 5-4 Li Hang
74 Gary Wilson 2-5 Jimmy Robertson

7pm
1 Judd Trump 5-1 Tian Pengfei
2 Aaron Hill 2-5 Anthony Hamilton
3 Xiao Guodong 5-1 Duane Jones
4 Gao Yang 5-2 Stephen Hendry

Thursday October 21

10am
25 Ben Woollaston 2-5 Zhang Anda
26 Graeme Dott 4-5 Si Jiahui
27 Jamie Wilson 1-5 Wu Yize
28 Stuart Bingham 1-5 Luca Brecel

2.30pm
65 Judd Trump 5-3 Anthony Hamilton
66 Xiao Guodong 4-5 Gao Yang
75 Barry Hawkins 3-5 Michael Georgiou
76 Zhang Jiankang 2-5 Craig Steadman

7pm
29 Simon Lichtenberg 5-1 Sanderson Lam
30 Ricky Walden 5-2 Jackson Page
31 Jordan Brown 4-5 Michael White
32 Neil Robertson 5-2 Fraser Patrick

Friday October 22

10am
37 Jack Lisowski v Andrew Pagett
38 Farakh Ajaib v Liam Highfield
39 Thepchaiya Un-Nooh v Fan Zhengyi
40 Rory McLeod v Lu Ning

2.30pm
77 Zhang Anda v Si Jiahui
78 Wu Yize v Luca Brecel
79 Simon Lichtenberg v Ricky Walden
80 Michael White v Neil Robertson

7pm
41 Lee Walker v Lyu Haotian
42 Ali Carter v Robert Milkins
43 Sunny Akani v Michael Judge
44 Mark Allen v Alfie Burden

Saturday October 23

10am
45 David Lilley v Mitchell Mann
46 Kurt Maflin v Andy Hicks
47 Cao Yupeng v Robbie Williams
48 Shaun Murphy v Mark King

2.30pm
83 Winner of Match 37 v Winner of Match 38
84 Winner of Match 39 v Winner of Match 40
85 Winner of Match 41 v Winner of Match 42
86 Winner of Match 43 v Winner of Match 44

7pm
49 John Higgins v Noppon Saengkham
50 Alexander Ursenbacher v Jak Jones
51 Ryan Day v Jimmy White
52 Nigel Bond v Jamie Clarke

Sunday October 24

10am
53 Ding Junhui v Mark Davis
54 Gerard Greene v Sam Craigie
55 Martin Gould v Matthew Stevens
56 Chris Wakelin v Ken Doherty

2.30pm
87 Winner of Match 45 v Winner of Match 46
88 Winner of Match 47 v Winner of Match 48
89 Winner of Match 49 v Winner of Match 50
90 Winner of Match 51 v Winner of Match 52

7pm
61 Jamie Jones v Barry Pinches
62 Michael Holt v John J Astley
63 Sean Maddocks v Ashley Carty
64 Mark Selby v Ross Muir

Monday October 25

10am
57 Elliot Slessor v Zhao Jianbo
58 David Gilbert v David Grace
59 Lei Peifan v Soheil Vahedi
60 Yan Bingtao v Chen Zifan

2.30pm
91 Winner of Match 53 v Winner of Match 54
92 Winner of Match 55 v Winner of Match 56
95 Winner of Match 61 v Winner of Match 62
96 Winner of Match 63 v Winner of Match 64

7pm
33 Ronnie O’Sullivan v Hossein Vafaei
34 Steven Hallworth v Andrew Higginson
35 Liang Wenbo v Reanne Evans
36 Fergal O’Brien v Ben Hancorn

Tuesday October 26

2.30pm
81 Winner of Match 33 v Winner of Match 34
82 Winner of Match 35 v Winner of Match 36
93 Winner of Match 57 v Winner of Match 58
94 Winner of Match 59 v Winner of Match 60

GIỚI THIỆU

Phát sóng trực tiếp và cung cấp thông tin giải đấu, trận đấu billiard toàn thế giới

ĐỌC THÊM

ĐĂNG KÝ NHẬN BẢN TIN

Bằng việc chọn vào đăng ký, tôi đồng ý với các điều khoản hoạt động của CLB. Điều khoản